قفل های دیجیتال و کلیدهای هوشمند

شرکت فرانهوفر آلمان از نرم‌افزار جدید با نامپر Share Key ده‌برداری کرده که نقش یک کلید هوشمند را ایفا می‌کند. کاربران می‌توانند کلیدهای دیجیتال را از راه دور ارسال و اجازه استفاده از آنها را به افراد خاص واگذار کنند. برای مثال وقتی شما سر کار هستید، می‌توانید به مدیر ساختمان این اجازه را بدهید که با استفاده از کلید هوشمند فوق درب آپارتمان را برای مامور اداره گاز و قرائت کنتور باز کند.

در ساخت قفل های دیجیتال هوشمند از فناوری‌ های امنیتی مدرن استفاده می‌شود و به آسانی می‌ توان آن را با سیستم‌های کنترل دستیابی موجود تلفیق کرد. نرم افزار Share Key کلیدهای الکترونیک را به طور مستقیم به تلفن همراه کاربر می‌فرستد و این مساله از طریق ارسال کد QR به ایمیل یا از طریق پیام تصویری صورت می‌گیرد. مهم‌ترین چالشی که سازندگان با آن روبه‌رو هـستند، محافظت از کلیدهای الکترونیکی بدون به خطر انداختن عملیات اصلی آنهاست.

نرم‌افزار Share Key براساس سامانه انتقال مخابرات میدان نزدیک (NFC) عمل می‌کند، در نتیجه داده‌ها به صورت بی‌سیم و در دامنه کوتاه چند سانتی‌متری مبادله خواهد شد. برای بازکردن درب ساختمان شما باید گوشی خود را به قفل نزدیک کنید. رابط NFC و قفل‌ های الکترونیکی در پهنای باند کوتاه راه‌اندازی می‌شود. با نصب این نرم‌افزار در تلفن‌های هوشمند، داده‌های حساس از داده‌های سایر برنامه‌های کاربردی مجزا می‌شوند، در نتیجه افراد غیرمجاز نمی‌توانند به کلیدهای هوشمند دسترسی داشته باشند.

ارتبـاط بین تلفن هوشمند و سرور مرکزی با استفاده از پروتکل‌های امنیتی محافظت می‌شود و حتی اگر این ارتباط مورد حمله هکرها قرار گرفت، افراد غیرمجاز نمی‌توانند به کلید دیجیتال دسترسی یابند زیرا بـاز کردن درب آپارتمان به اطلاعات حاوی نشانه‌های رمزبندی شده کاربر و برنامه کاربردی نصب شده روی تلفن هوشمند نیاز دارد.

به واسطه ویژگی‌های فوق‌العاده نرم‌افزار Share Key می‌توان از آن به عنوان کلید کنترل‌کننده در هتل‌ها یا به عنوان کلید اشتراکی استفاده کرد؛ به این صورت که افرادی که در یک مکان زندگی می‌کنند نیز می‌توانند از آن استفاده کنند.

 

منبع : njavan