دستگیره هوشمند/دستگیره دیجیتال

دستگیره های هوشمند از جمله سیستم های هوشمندی است که براساس نیاز مدیران، بانک ها و قسمت هایی که ورود کنترل شده را در بر دارند وارد بازار شد. برای اینکه ورود به اتاق های آزمایشگاهی، مدیریتی، بایگانی اسناد و… برای همه امکان پذیر نباشد و فقط افراد خاصی مجوز ورود به آن قسمت ها را دشته باشند.

برای مثال در طلا فروشی ها و صرافی هایی که در شیشه ای دارند از یک سری مغزی های درب باز کن برقی (قفل الکترونیکی) استفاده می شود. بدین ترتیب شخص مراجعه کننده از پشت شیشه روئت می شود و پس از اجازه صاحب مغازه، وارد می شود. در مواردی که درب شیشه ای نیست می توان از دوربین مداربسته و یا آیفون تصویری بهره گرفت که در این صورت تصویر اشخاص در مانیتور مشاهده می شود. در ضمن برای خروج نیز اجازه صاحب مغازه الزامی است.

در صورتی که افراد برای ورود تائید شده باشند می توانند از رمزی که برای آنها صادر و تعریف شده استفاده کنند. مثلا ۱۲۳۴ برای ورود گروه اول از صبح تا ظهر و ۵۶۷۸ برای ورود گروه دوم که از ظهر تا عصر اجازه ورود و خروج دارند. از معایبی که اینگونه قفل های دیجیتال و کد گذاری ها والبته کارت های مغناطیسی و ریموت کنترل دارد این است که اگر یک شخص بیگانه رمز را داشته باشد می تواند با استفاده از رمز لو رفته وارد فضای ممنوعه شود. البته می توان سریعا پس از متوجه شدن لو رفتن رمز دستگیره دیجیتال می توان این رمز را حذف نمود و رمز جدید را جایگزین آن نمود تا رمز جدید نتواند قفل دیجیتال را باز نماید و اجازه ورود را به شخص دهد.

مناسب ترین راه برای کنترل ورود افراد استفاده از اسکن اثر انگشت و یا شناسایی چهره و قرنیه چشم است که امکان ورود افراد متفرقه را به صفر می ساند.

 

  منبع : ircctv